Zaloguj się Załóż konto
Schowek (0)
wyszukiwanie zaawansowane
Ogrzewanie, Klimatyzacja, Wentylacja - Kraków
» » Trawa z rolki

Producenci

Kontakt

 • MARAX R. Raj Sp.Jawna
  NIP: 678-00-58-684
 • E-mail:biuro@marax.pl
 • TelefonTomasz 12 643-66-01 w.21
  Serwis 12 643-66-01 w.30
  Części zamienne 12 643-66-01 w.23
 • Fax12 642-27-80
 • Gadu Gadu5662279
  20173258
 • Godziny działania sklepuWiosna - Lato (1.03 do 30.09): Poniedziałek - Piątek = 8.00 - 17.00 Sobota = 8.00 - 13.00 Jesień - Zima (od 1.10 do 28.02): Poniedziałek - Piątek = 8.00 - 17.00 Sobota = nieczynne

Reklama

 • Reklama

Partnerzy

Słoneczne ogrody

Trawa z rolki

Data dodania: 26-03-2010
TRAWA Z ROLKI: Trawnik tego rodzaju można zakładać praktycznie przez cały rok (oprócz czasu, gdy gleba jest zmarznięta) i na rozmaitych powierzchniach. Wymagania glebowe są minimalne, przygotowanie podłoża proste, a samo rozłożenie także nieskomplikowane. Trawnik z rolki nadaje się zarówno na przydomowe ogrody jak i na boiska sportowe, a także na skarpy, wały, tarasy, a nawet dachy. Główne korzyści płynące z założenia trawy darniowej to: natychmiastowy efekt pięknego, soczyście zielonego trawnika, oszczędność czasu, możliwość założenia trawnika praktycznie wszędzie przy odpowiednim przygotowaniu podłoża.Wydaje się, że trawnik z rolki wystarczy rozwinąć jak zwykły chodnik. Tymczasem przy jego zakładaniu obowiązują określone zasady - tylko wtedy efekt jest długotrwały. Rozwijane trawniki - tak zwane z rolki - cieszą się coraz to większą popularnością. Trudno się temu dziwić. Dzięki tej metodzie zrujnowany budową teren w mig można pokryć soczyście zieloną, gęstą trawą. Jednak nawet najdoskonalszą technologię łatwo zepsuć. Może się zdarzyć więc, że zamiast wymarzonego zielonego dywanu będziemy mieć kosztowny bubel - trawa zżółknie, darń wybrzuszy się, murawa zamiast być jednolicie zielona, upodobni się wyglądem do szachownicy. Jak tego uniknąć?


Trawa z rolki - najlepsze trawy z iławy - transport w kzde miejsce w Polsce - tylko w MARAX.EU

PROMOCJA

TRAWA Z ROLKI

"NAJLEPSZE TRAWY Z IŁAWY"

 
15,5zł/m2
(z gwarancją ukorzenienia !!!)
775zł/50m2


Jaką darń wybrać.
Na rynku dostępna jest darń wytwarzana dwiema metodami:
 
 • Trawę wysiewa się bezpośrednio do gruntu na kilkuhektarowych farmach. Przez minimum półtora roku jest regularnie nawadniana, koszona i nawożona. Darń zdejmuje się dużymi maszynami ciągnikowymi, które tną ją najczęściej na prostokątne kawałki o wymiarach 40 x 200 cm lub 45,5 x 220 cm i grubości 2 cm (ciężar rolki wynosi 12-20 kg). Cena 5-8 zł/m2.
 • Trawa jest wysiewana na cienką warstwę torfowego podłoża na folii. Taka darń ma grubość około 3 cm i jest cięta na kawałki o wymiarach 50 x 200 cm (ciężar rolki wynosi ok. 15 kg). Kosztuje 8-12 zł/m2. Trawa wysiewana wprost do gruntu jest gęsta i bardzo dobrze wygląda, ale w czasie oddzielania jej od podłoża skracane są korzenie - nawet o połowę. Istnieje zatem ryzyko, że będzie się długo ukorzeniała, co może doprowadzić do jej żółknięcia. Natomiast trawa z rolki - choć delikatniejsza z wyglądu - ma całe korzenie, dlatego lepiej wrasta w podłoże i nie przesycha na krawędziach. Jej jedyną wadą jest cena, prawie dwukrotnie wyższa od murawy z gruntu.

Składowanie i transport: Jeśli zdecydowaliśmy się już na rodzaj darni, zastanówmy się nad sposobem transportu i ewentualnym składowaniem. W momencie zakupu zwróćmy uwagę, czy:
 • darń jest gęsta, niezachwaszczona i zdrowa, jednakowego koloru na całej powierzchni;
 • ziemia w strefie korzeni ma tę samą grubość, jest lekko wilgotna i się nie kruszy;
 • pas rozwiniętej darni podniesiony oburącz za jedną krawędź nie przerywa się, a tym bardziej nie rozpada na kawałki.

Często dla ułatwienia transportu producent zabezpiecza rolki darni na paletach, owijając je folią. Kiedy darń już zostanie do nas dostarczona, niezwłocznie zdejmijmy folię, gdyż trawa może się zaparzyć. Jeśli nie możemy od razu rozłożyć darni w ogrodzie, składujmy rolki w cieniu, zwilżone wodą. Nie powinniśmy jednak przechowywać ich w ten sposób dłużej niż dwa dni, ponieważ bez dostępu powietrza źdźbła trawy zżółkną i zgniją. Jak przygotować podłoże: Nieprawdą jest, że pod trawnik z rolki wystarczy byle jaka gleba. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym - pH 5,5-6,5. Ziemię przygotowujemy podobnie jak pod zasiew trawy. Przede wszystkim trzeba idealnie wyrównać teren, pozbierać kamienie, kawałki korzeni, ewentualne liście i usunąć chwasty. Bezpośrednio przed układaniem darni wzruszamy ziemię grabiami na głębokość 2-3 cm, by stworzyć korzeniom lepsze warunki wzrostu.

Rozwijamy trawnik: Pasy darni umieszczamy na przygotowanym podłożu ściśle jeden obok drugiego, naprzemianlegle, jak cegły w murze.
 • Najpierw rozkładamy darń w miejscu, gdzie trawnik ma być najdłuższy, tworząc równy pas. Następne rolki rozwijamy od połowy długości już ułożonych, tak by łączenia w sąsiadujących rzędach nie tworzyły jednej linii.
 • Każdy fragment darni przyciskamy dokładnie do podłoża, np. przy użyciu deski. Następnie całość dokładnie ubijamy wałem.
 • Wszystkie zewnętrzne (odsłonięte) krawędzie trawnika z rolki są narażone na przesychanie, dlatego trzeba je obsypać ziemią.
 • Bezwzględnym warunkiem przyjęcia się ułożonej darni jest codzienne, obfite jej podlewanie przez pierwszy tydzień, a później zraszanie, tak aby trawnik był stale wilgotny. W przeciwnym razie darń będzie się ściągała i powstaną duże szczeliny pomiędzy poszczególnymi pasami.
 • Po świeżo założonym trawniku nie należy chodzić przez 2-3 tygodnie, gdyż tyle trwa ukorzenianie traw.
 • Po raz pierwszy kosimy trawę, kiedy dobrze wrośnie w podłoże, a więc najwcześniej po trzech tygodniach od momentu jej ułożenia.
Pas darni po rozwinięciu musi pozostać w jednym kawałku i nie może się przerwać pod własnym ciężarem. Krusząca się ziemia i pękanie darni świadczą o przesuszeniu. Ta trawa się nie przyjmie i szybko zginie. Przesuszoną darń można jeszcze uratować. W tym celu na kilka minut zanurzamy całą rolkę w wodzie.
Przejdź do strony głównej
Dostępne metody płatności on-line w sklepie MARAX:
W marax.pl możesz zapłacić online
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl