wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » AKTUALNOŚCI » wertykulatory / areatory NAC, ALKO. Jak zadbać o trawnik po zimie ?

wertykulatory / areatory NAC, ALKO. Jak zadbać o trawnik po zimie ?

Data dodania: 04-03-2014
Wertykulacja jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym cięciu darni. Pionowe, płytkie cięcie trawnika ma na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej i  stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej trawnika, przygotowanie trawnika do piaskowania. Wertykulacja ma na celu usunięcie resztek starej, martwej darni pod którą mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Wertykulacja pomaga też w walce z chwastami i mchem. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Powierzchniowe nacinanie darni jest dla nich zabójcze, a jednocześnie nie uszkadza głębiej korzeniącej się trawy. Wertykulację przeprowadza się również w celuwertykulacja trawnika przeprowadzenia podsiewu oraz przerzedzenie zbyt gęstego podsiewu. Do wykonania głębokiego pionowego cięcia konieczne są wertykulatory o mocniejszej konstrukcji i większej mocy. Do wykonania głębokiej wertykulacji polecamy wertykulator spalinowy ALKO COMFORT 38 P COMBI . Stosując głęboką wertykulację osiągamy dodatkowo zwiększenie elastyczności trawnika oraz zwiększenie przepuszczalności gleby zagęszczonej w dolnych warstwach. Ponadto penetracja noży do głębokości 5-7 cm spełnia podobną rolę jak aeracja. Najczęściej wertykulację przeprowadza się wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu. Wówczas zabieg ten przyspieszy regeneracje trawnika po zimie. Zaleca się również wykonanie wertykulacji późną jesienią.


Aeracja TrawnikaAeracja trawnika jest to natomiast głębokie (10 do 15 cm) nakłuwanie darni kolcami w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Po wykonaniu aeracji  korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Zabieg ten znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie. Aerację warto powtarzać kilka razy do roku, szczególnie na intensywnie użytkowanych trawnikach. Aeracja w porównaniu do wertykulacji, zabieg ten jest delikatniejszy, gdyż darń jedynie nakłuwany a nie nacinamy. Penetracja wgłąb gleby jest jednak większa, przez co głębiej docieramy do systemu korzeniowego trawy. Na niewielkim trawniku aerację można wykonać nakłuwając darń widłami, jednak jest to bardzo praco i czasochłonne zadanie. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia 2 w 1 za pomocą którego będziemy w stanie wykonać areację oraz wertykulację trawnik. W ten sposób zaoszczędzimy czas, miejsce oraz pieniądze.

 


 
Jak wygląda trawnik po wykonaniu wertykulacji:
1. Trawnik przed wertykulacją.2. Trawnik po wykonaniu wertykulacji
3. tydzień po wertykulacji - wygląda już nieźle4. ... ale może być lepiej - trawnik w pełni odnowiony dzięki wertykulacji
 
Wertykulatory elektryczne są przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają nieprzyjemnych zapachów spalin i pracują ciszej. Ich eksploatacja jest również tańsza. Wymagają jednak podłączenia kablem do źródła energii elektrycznej. Wertykulator elektryczny będzie najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy przeciętnej wielkości trawnika w ogrodzie przydomowym lub na działce. Wśród wertykulatorów elektrycznych warto wyróżnić 2 modele: wertykulator elektryczny ALKO COMFORT 38 E COMBI  i wertykulator elektryczny NAC YT 5151.
Na wertykulator spalinowy mogą się natomiast zdecydować posiadacze największych trawników. Wertykulatory spalinowe mają z reguły większą moc i łatwiej się nimi poruszać po dużych powierzchniach ze względu na brak konieczności podłączenia do źródła prądu.
 
 

Nasza Oferta na:
 wertykulatory i aeratory 
 

 
tagi dla wyszukiwarek: wertykulator elektryczny AL-KO 38 E , aerator elektryczny AL-KO, wertykulator elektryczny NAC YT5151, wertykulator kraków, wertykulacja trawnika, wertykulator spalinowy ALKO, aerator elektryczny, pielegnacja trawnika na wiosnę

 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii AKTUALNOŚCI

Metody płatności

alt
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu